Ungdomsaktivitet: Skådning vid Angarnssjöängen med Angarngruppen
Ungdomsaktivitet: Skådning vid Angarnssjöängen med Angarngruppen
Under denna spännande tid passerar många nordliga, eftertraktade arter Angarnssjöängen. Denna aktivitet ingår i ett nytt ungdomssamarbete mellan Stockholms Ornitologiska Förening och Angarngruppen, vilket innebär att medlemmar från båda föreningarna kan delta.
Om exkursionen
Under denna spännande tid passerar många nordliga, eftertraktade arter Angarnssjöängen. Vad sägs om möjliga godbitar som rödstrupig piplärka, blåhake, lappsparv och blå kärrhök? Ledarna berättar om dessa och andra långflyttare. Vi är ute till tidig eftermiddag så se till att ha med fika eller lunch.
Denna aktivitet ingår i ett nytt ungdomssamarbete mellan Stockholms Ornitologiska Förening och Angarngruppen, vilket innebär att medlemmar från båda föreningarna kan delta.
Ledare:
Alfred Thorsson-Börd (tel. 076 947 90 92) och någon från Angarngruppen
Avgift:
Ingen avgift
Antal deltagare: Max 15 plus ledare
Anmälan:
Via länken här senast 9 september
Samling:
Vi samlas lördag morgon utanför den tunnelbanenedgång till stationen Tekniska Högskolan som är belägen på “torget” med alla busskurer (Valhallavägen 77D på Google Maps). Om du kommer med tunnelbanan, välj utgång “bussterminal” för att komma rätt. Bilburna kan ansluta vid Angarns Örsta-parkering strax innan aktiviteten startar kring 09. Mer info kring exakt tid skickas ut senare när SL släppt tidtabellerna
Övrigt: Tubkikare är bra att ha och handkikare nödvändig. Handkikare finns att låna för de som inte har och en extra tubkikare tas med
Välkommen!
Sökord
#StockholmsOrnitologiskaFörening #fågelskådning #ornitologi
Dela sida:
Dela: