Vill du bli grym på att hitta och känna igen fåglar? Intresseanmälan för ungdomar
Vill du bli grym på att hitta och känna igen fåglar? Intresseanmälan för ungdomar
Ungdomar! Anmäl dig och följ med ut och lär dig artbestämma fåglar, känna igen deras sång och upptäcka arter du kanske aldrig sett tidigare. Vi anpassar våra utflykter efter vad som är aktuellt och jagar ibland extra spännande observationer. Perfekt för dig som gillar natur, fåglar, djur och fotografering!
Maya Eriksson är 17 år och kommer leda studiecirkeln och de första gångerna kommer vi utgå ifrån Kristianstad.
Innehåll
Det här kan du lära dig:
- Lära dig känna igen olika fåglar, både på hur de ser ut och låter.
- Upptäcka hur fåglar lever, flyttar och anpassar sig till naturen.
- Träna på att artbestämma även de lite klurigare fåglarna.
- Bli grym på att känna igen fågelsång och läten.
- Få koll på hur man skyddar fåglar och hjälper forskningen.
- Vara med på ringmärkning.
- Dela egna upptäckter och lära dig tillsammans med andra som gillar fåglar.
Är du mellan 12-25 år så anmäl dig och bli Ungdomsskådare med oss. Inga förkunskaper krävs. Om du är under 15 år ska du ha en vuxen med dig.
Det finns ett härligt gäng unga fågelintresserade - Ungdomsskådare - som redan träffas, lär sig tillsammans och hjälper varandra att bli bättre på fågelskådning tillsammans med ledare.
På exkursionerna gäller: Kläder efter väder, ta gärna kikare om du har, fika/dricka med. Vi ser till att ordna skjuts.
Det finns en grupp i whats up där vi lägger ut information,vi har deltagare från hela Skåne och några från Blekinge.
https://ungdomsskadarna.birdlife.se/
https://www.falsterbofagelstation.se/
Kostnadsfritt fritt ungdomar! Skånes Ornitologiska förening, Ungdomsskådarna (BirdLife Sverige), Falsterbo fågelstation och Studiefrämjandet i Kristianstad.
Det finns inga dumma frågor så kontakta Mari Graneskog (nedan)om du vill veta mer. Detta är en intresseanmälan med preliminärt startdatum så du förbinder dig inte till något.
Dela sida:
Dela: