Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Spela rollspel med barn

Att vara spelledare för barn är både utmanande och innebär ett särskilt ansvar. Samtidigt är det fantastiskt kul för både dig och för barnen.

Person med rollspel framför sig

Spela rollspel med barn

Att vara spelledare för barn är både utmanande och innebär ett särskilt ansvar. Samtidigt är det fantastiskt kul för både dig och för barnen.

Ola Wilderäng (hen) är tjugotre år gammal och är en erfaren rollspelare. Hen har varit lägerledare på Västspels sommarläger i många år, föreläst och utbildat om rollspel, och gästat på både panelsamtal och podcasts.

Föreläsningen kommer att gå igenom tips och tricks för när man spelleder rollspel, med ett särskilt fokus på hur det blir när man rollspelar med barn och hur man som spelledare gör rollspel roliga för barn.

Vi rekommenderar att du har viss vana av spela eller spelleda rollspel sedan tidigare för att få ut så mycket som möjligt av föreläsningen.

Kontakt

Patrik Nilsson
Verksamhetsspecialist Lärande & Förening
Kristianstad
patrik.nilsson@studieframjandet.se
070-557 87 55

Liknande kurser inom Rollspel i Skåne län