Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Vandring och kulturhistoria i området med sakkunnig guide, Ignaberga

Vi får berättat av våra guider efterhand som vi passerar äldre jordbrukskultur, gamla torpgrunder, stenmurar och ålderdomliga stigar. Vi går längs Gulastorpslingan som har start vid Tykarpsgrottan och går genom ett kuperat landskap som formats av den tidigare kalkstensbrytningen i området.

Bild på fjärilar i blomrabatt

Vandring och kulturhistoria i området med sakkunnig guide, Ignaberga

Vi får berättat av våra guider efterhand som vi passerar äldre jordbrukskultur, gamla torpgrunder, stenmurar och ålderdomliga stigar. Vi går längs Gulastorpslingan som har start vid Tykarpsgrottan och går genom ett kuperat landskap som formats av den tidigare kalkstensbrytningen i området.

En lärande vandring där vi får en tydlig inblick i Ignabergaområdets geologiska och kulturhistoriska betydelse kopplad till kalkstensindustrin. Terrängen präglas av öppna marker, skogspartier och tydliga spår av människans långvariga nyttjande av berggrunden. I området finns en rik flora där kalkpåverkad mark gynnar många örter och växter som trivs i näringsrika och torra miljöer. Fågellivet består av både skogs- och öppna landskapsarter, där man kan se exempelvis mesar, finkar och rovfåglar över de öppna fälten

Vi samlas kl 10.00 på parkeringen vid Tykarpsgrottan. Lättillgänglig men bitvis ojämn led på 6-7 km. Ta med fika. Info: Birgitta/Sven Malm 0702-532790..

För STF vandringar och aktiviteter gäller:

Alla våra guider har rekat vandringarna innan och vi har alltid en "sisteman"och Första-hjälpenkit.

Ta med fika, kläder efter väder, ev kikare.

Samåkning och info om aktiviteter

I programfoldern informerar vi kort om våra aktiviteter. Utförligare information om våra arrangemang finner du på vår hemsida: www.svenskaturistforeningen.se/stfostraskane samt i det nyhetsbrev som skickas ut en gång per månad. Du kan även kontakta den som är ansvarig för aktiviteten. Kolla även på Facebook. Önskar du samåka från Naturum i Kristianstad, tag kontakt med vandringsledare eller någon i styrelsen.

Gratis anslutning till Skjutsgruppen: https://www.svenskaturistforeningen.se/medlem/medlemsformaner/skjutsgruppen/

Kontakt

Mari Graneskog
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Kristianstad
mari.graneskog@studieframjandet.se
073-942 36 46

Liknande kurser inom Djur & natur i Skåne län