Musik vid Immeln 2026
Upplev den oslagbara kombinationen av livemusik, läcker mat och en stjärnklar himmel i ett av Sveriges vackraste naturområden.
Musik vid Immeln 2026
Upplev den oslagbara kombinationen av livemusik, läcker mat och en stjärnklar himmel i ett av Sveriges vackraste naturområden.
Välkommen till en stämningsfull dag fylld av musik, gemenskap och sommarkänsla vid vackra Immeln. Här möts människor i alla åldrar för att njuta av livemusik i en unik miljö där naturen och musiken får stå i centrum.
På scen kan ni förvänta er en härlig blandning av folkmusik, rock, pop och sånger om Immeln. Kvällen bjuder på både kända hits och nyupptäckta favoriter – musik som passar lika bra för allsång som för att bara luta sig tillbaka och njuta av.
Ta med familj och vänner och upplev en sommarkväll fylld av toner, skratt och gemenskap vid sjön. Musik vid Immeln är mer än bara en konsert – det är en plats för möten, upplevelser och minnen för livet.
Varmt välkommen till Musik vid Immeln!
Artister:
MAXÉ är en Soul/R&B artist från Kristianstad som tidigt fann sin kärlek till scenen. Efter ett flertal musikalproduktioner på Malmö Opera och rollen som Sam i SVT-serien Up4noise tog han steget in i sin egen artistkarriär. 2024 debuterade han med singlarna ’Förlåt för mina tankar’ och ’Sommaren är vår’ genom Cardiac Records och Sony Music. Året innan mottog han även ett stipendium i samarbete med Denniz Pop Awards.
2025 släppte han ’Tough Love’ som visar en ny era där MAXÉ uttrycker soulfull R&B, smooth pop och en touch av 90s känsla. Under 2026 väntas mer musik att släppas. Musik vid Immeln kan förvänta sig en stark röst, energi, känsla, storband och nya låtar av MAXÉ!
Vilhelm Buchaus
Med gitarren och sången som sina främsta musikaliska verktyg har Stockholmsbaserade Vilhelm Buchaus (född 2001) stöpt sitt konstnärliga uttryck genom influenser som Bruce Springsteen, Tom Petty och John Mayer. Efter att ha givit ut både covers och egenskrivna låtar på sin YouTube-kanal i drygt ett år debuterade han 2023 med singeln “First Cut”. Sedan dess har han släppt låtar i en strid ström.
Hösten 2024 var Vilhelm förband till Gavin DeGraw på Annexet i Stockholm och våren 2025 var han aktuell i Melodifestivalen med låten “I’m Yours”.
I maj 2025 släppte Vilhelm Buchaus sitt debutalbum Shades of Blue, följt av en deluxe-version i juli samma år. Albumet blandar moderna popmelodier med klassiska rockinfluenser och rymmer både storslagna arenalåtar och mer sårbara, introspektiva spår. Shades of Blue har hyllats för sitt genuina låtskrivande och Buchaus förmåga att förmedla känsla och energi med en röst som känns både ny och tidlöst självklar.
I början av 2026 är Vilhelm återigen aktuell i Melodifestivalen med låten “Hearts Don’t Lie”.
Smens Baglomma
Sme’ns Baglomma är ett energiskt och folkkärt band från Skåne som under mer än två decennier har charmat publik med sin unika mix av göingsk folkrock, svängiga melodier och trallvänliga låtar. Bandet bildades i början av 1990-talet i Östra Göinge när Jonas “Jonne” Nilsson och hans farbror återförenades och började spela tillsammans, och sedan dess har de utvecklat ett eget sound med inslag av piano, dragspel, gitarr och körsång som får publiken att sjunga med.
Med flera album i bagaget, däribland Gräjtest Sméhits och Slirar vidare, är Sméns Baglomma känt för energiskt live-framträdande och en trogen följeskara i södra Sverige. Deras spelningar är ofta höjdpunkter på lokala festivaler och stadsfester i regionen, där de skapar en varm, inkluderande stämning och får publiken på fötter oavsett ålder.
Sméns Baglomma är en perfekt artist för Musik vid Immeln – deras folk- och rockinfluerade låtar, glada energi och lokala förankring gör dem till en publikfavorit som både lokala besökare och tillresta gäster kan känna igen sig i och njuta av.
Bandet Dönaberga
Bandet Dönaberga, med rötterna i nordöstra Skåne, har i över 40 år roat tusentals människor med sina svängiga irländska melodier med skånska texter om bygden och många dråpliga historier.
”Musik vid Immeln”, eller ”Visor vid Immeln” som det hette från början, startades av bandet i början av 1980-talet. Bandet består idag av Mats Hennig banjo, Ingemar Nilsson gitarr och mandolin, Mauritz Bondesson fiol, Anton Påhlsson gitarr och Pelle Jansson kontrabas.
Biljetter: Musik vid Immeln
Kontakt
Love Melander
Folkbildningsutvecklare Kultur
Kristianstad
love.melander@studieframjandet.se
070-145 19 30
Dela sida:
Dela: