Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Hoopers Nybörjarkurs

Hoopers är en fartfylld hundsport där hunden ska ta sig igenom en bana med bågar, tunnlar och tunnor. Till skillnad från agility springer inte föraren med runt banan, utan dirigerar hunden på avstånd från en specifik ruta.

Hoopers Häverö BK

Hoopers Nybörjarkurs

Hoopers är en fartfylld hundsport där hunden ska ta sig igenom en bana med bågar, tunnlar och tunnor. Till skillnad från agility springer inte föraren med runt banan, utan dirigerar hunden på avstånd från en specifik ruta.

Sporten passar alla hundar och är särskilt bra för äldre eller fysiskt begränsade hundar eftersom den saknar tvära hopp och skarpa svängar.

Förkunskaper: Det krävs inga förkunskaper men det är bra om ni gått valpkurs eller allmänlydnadskurs eller ha motsvarande kunskaper. Det viktigaste är att du kan ha din hund lös.

Kursstart 19/8, Kl. 18.00-20.15

Kostnad 1000kr

Max 8 deltagare.

Ledare: Frida Nilsson

Kontakt: Frida. valstad_girl@hotmail.com, 070-368 34 17

Tider & ledare med reservation för sjukdom och oförutsedda händelser.

Att ha med till kursen; Glatt humör! Olika belöningar som din hund älskar! Till exempel: Gott godis i små storlekar och olika slag (stor mängd) Roliga leksaker av olika slag, dock inte pipleksaker. Halsband och koppel, inte flexikoppel. Ta med vattenskål till hund och vattenflaska till dig.

När du anmält dej till kursen kommer du med en gång att få ett bekräftelsemail.

För att gå denna kurs måste man lösa medlemskap i Gamleby Brukshundklubb. Detta gör man enklast: https://brukshundklubben.membersite.se/

Du visar upp medlemsbevis eller kvittot för instruktörerna på att du betalat medlemsavgift, första gången ni träffas. Första gången tar du också med din hunds vaccinationsintyg.

Viktigt om vaccinering: Det är väldigt viktigt att din hund har en godkänd vaccinering. Antingen har valpen fått sin andra spruta vid 12 veckor, eller om den får sin första spruta vid 12 veckor så gäller 14 dagars karens innan du kan gå kurs med din valp.

E-Faktura på kursavgiften kommer innan kursstart till den mejladress du har angivit.

Avanmälan. Anmälan är bindande! Ni har rätt att ångra er och avboka er anmälan genom att meddela oss senast 14 dagar efter det att vi bekräftat er anmälan. Om ni avanmäler när tiden för ångerrätten löpt ut, har vi rätt att ta ut en administrationsavgift. Om ni avanmäler er efter kursstart är ni skyldig att betala full kursavgift.

Vill du avanmäla, maila: kalmarlan@studieframjandet.se

Varmt välkomna på kurs!

Gamleby Bk

Kontakt

Carina Andersson
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Växjö
carina.andersson@studieframjandet.se
070-608 11 70

Liknande kurser inom Hund & husdjur i Kalmar län