Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Valpkurs 3-8 mån Forserums Brukshundklubb

Vill du få en riktigt bra start tillsammans med din valp? Då är denna valpkurs ett perfekt första steg.

Valp i fokus

Valpkurs 3-8 mån Forserums Brukshundklubb

Vill du få en riktigt bra start tillsammans med din valp? Då är denna valpkurs ett perfekt första steg.

Information / beskrivning:

Kursen riktar sig till valpar ifrån 12 veckor och upp till 8 månader och den passar både dig som är ny hundägare och dig som haft hund tidigare. Målet är att skapa en bra och positiv relation mellan dig och din hund.

Under kursen tränar vi på sådant som gör vardagen enklare och roligare:

Samarbete och kontakt— hur du får din hund att lyssna och vilja jobba med dig

Koppelträning — att gå fint utan att dra

Inkallning — en av de viktigaste grunderna

Belöningar och lek— hur du motiverar din hund på bästa sätt

Hantering — kloklippning, pälsvård och veterinärbesök

Passivitet och lugn— att kunna koppla av i olika miljöer

Miljö- och nosaktivering— stärka självförtroende och nyfikenhet

Hundmöten — trygghet och fokus även när det händer saker runtomkring

Vi varvar praktiska övningar med lättsam teori där vi bland annat pratar om hundens språk, hur inlärning fungerar och hur du bygger en hållbar relation med din hund.

Förkunskaper: Inga – alla är välkomna.

Ledare: Nina Isaksson

Kontakt: 0730511936

Med reservation för ändringar och sjukdom.

Medlem - För att delta på kursen behöver du vara medlem. Detta blir du genom klubbens hemsida eller via: https://brukshundklubben.membersite.se/ 

Anmälan är bindande - Ångerfristen gäller i 14 dagar. OBS! Vid din anmälan godkänner du att ångerrätten upphör vid kursstart. Fullständiga villkor för anmälan hittar du här: www.studieframjandet.se/om-oss/anmalningsvillkor/   

Information om hur du avanmäler dig står i ditt bekräftelsemejl.

Bekräftelse - Har du inte fått bekräftelse på din anmälan efter 8 dagar kontakta oss. Kontaktuppgifter hittas längst ner på denna sida.

Bra att veta - Vi tar in och godkänner alla anmälningar manuellt. När det är gjort tickar antalet platser ner på hemsidan, men innan det är gjort så kan det se ut som att det finns fler platser kvar i en kurs än vad det faktiskt gör. Vi ber er ha överseende med detta. Vi tar givetvis in alla anmälningar i turordning och ni som inte får en ordinarie plats läggs som reserver i kursen – och blir kontaktade så fort som möjligt om/när vi får avhopp, eller om klubben lägger ut en ny liknande kurs.

Välkomna!

Kontakt

Jessica Krafft
Verksamhetsspecialist Lärande & Förening
Jönköping
jessica.krafft@studieframjandet.se
073-333 70 92

Liknande kurser inom Valpkunskap i Jönköpings län