Filmvisning och samtal: Eld Vatten Jord Luft
Filmvisning och samtal: Eld Vatten Jord Luft
Filmen skildrar en natur i förändring, genom fyra berättelser från Norden där elementen talar till oss - från skogsbränder och stigande havsnivåer till våldsamma stormar och jordskred. Klimatförändringarna är här i Norden och i filmen undersöker vi vad som händer när krisen närmar sig.
Filmen är en vacker och hoppfull berättelse om gemenskap och beredskap, om våra grannar och oss själva och hur vi tillsammans kan ta oss igenom kriser när vi väljer att gå samman.
Efter visningen följer ett publiksamtal om gemenskap, beredskap och möjligheter till lokal och global förändring. Medverkar gör regissören Ewa Cederstam och Sylvia Ingemarsdotter som är professor och filmklippare till bland annat Ingmar Bergmans Fanny och Alexander.
Biljetter
Biobiljetter säljes av Visir Bio på plats.
Välkommen!
Dela sida:
Dela: