Gå till Studiefrämjandet.se

Banden hyllar Nemis på Sweden Rock

2026 fyller Studiefrämjandets samarbete med Sweden Rock Festival 20 år! Att scenen och festivalen har betytt mycket för väldigt många band och musiker – det är tydligt. Här är fina ord från några av banden som spelat där.

Battering Ram (2025)

Battering Ram framför publiken på Nemis, Foto: Jerry Varis Battering Ram från Filipstad spelar en rak energisk 80-talshårdrock paketerat i ett modernt sound med styrka och tryck.

– Studiefrämjandet har betytt en stor del för oss sedan vi startade detta band 2017. Det började omgående med Livekarusellen så vi fick komma ut och spela. Sedan har våra kontaktpersoner haft bra träffar/utbildningar som varit bra för oss i sättet för att jobba sig ”uppåt” som band i en för oss ganska svår bransch.

– Vi har även fått stöttning och tips när vi under en tid kände att vi kört fast. Då fick vi ett möte och inspirationen och målmedvetenheten kom till oss igen. När vi sedan fick chansen att spela på Nemis Sweden Rock 2025 fick vi ett kvitto på att hårt jobb lönar sig och vi är stort tacksamma för chansen vi fick. Den spelningen via Studiefrämjandet och Nemis har betytt väldigt mycket för oss. Först och främst var det en grym spelning på alla sätt med hur mycket folk som helst som såg oss. Det var som en dröm…

– I samband med att vi blev uttagna till Sweden Rock och Nemis fick vi även här en mycket bra vägledning via Studiefrämjandet hur vi skulle ta tillvara på spelningen medialt före, under och efter Sweden Rock. Vi märkte att den spelningen verkligen gav effekt då vi är mer intressanta att boka och därmed ökade antalet spelningar radikalt under 2025.

– Vi kör i detta nu vidare mot vårt tredje fullängdsalbum som ska släppas senvåren 2026 och med det gasar vi vidare ännu hårdare tillsammans med Studiefrämjandet.

Chainsaw Holiday (2024)

Artistbild från Nemis Sweden Rock 2024. Foto: Lasse Johansson Chainsaw Holiday från Trollhättan spelar metal som spänner från 80-talets potenta chuggande gitarrer till melodier och solon som tenderar att fastna på din hjärna.

– Samarbetet med Studiefrämjandet är viktigt i flera avseenden. Dels genom att de tillhandahåller en replokal till subventionerad hyra, engagerade medarbetare som fixar gig i regionen men även möjlighet till inspelning i riktigt fin studio.

– Att spela på Sweden Rock var en fantastisk upplevelse. Jättebra exponering, kontakt och möjligheter till samarbete med andra band. Slutligen en otrolig upplevelse att få spela på Sveriges största festival helt omgiven av proffs.

Eyes Wide Open (2014)

Bandbild på Eyes Wide Open. Foto: Andreas Bryske Eyes Wide Open från Karlstad bildades omkring 2011. De spelar modern metal med inslag av melodisk death metal och metalcore – med melodier, tunga trummor och varierad sång.

– Att få spela på Nemis Sweden Rock 2014 var en riktig milstolpe för oss. Det var första gången vi kände att allt vårt slit i replokalen verkligen hade lett fram till något fett! Att stå där inför en riktig festivalpublik, sida vid sida med band vi vuxit upp med, var helt overkligt.

– Studiefrämjandet och Nemis gav oss inte bara en chans att visa upp oss, utan också en plattform som hjälpte oss vidare. Den spelningen öppnade dörrar, gav oss nya kontakter, och framför allt en känsla av att vi hör hemma på den scenen.

Guenna (2025)

Bandbild på Guenna. Foto: Alexandra Petersson Musiken från Malmöbandet Guenna är fullproppad av äventyrslystna melodier i kombination med tunga riff i stoner-anda, udda taktarter, fläskiga trumkomp och episka låtarrangemang.

Vad betydde giget på Sweden Rock för er som band?

– Vårt gig på Sweden Rock är solklart det största som hänt oss, både som band och individer. Hela perioden från att vi fick reda på att vi hade en plats på Nemis till att vi stod där på scenen så stärktes både motivationen och sammanhållningen i bandet och betydelsen av att vi fick chansen att genomföra detta är enorm. Responsen efter giget har varit dundrande och vi kunde inte få en bättre upplevelse av det hela.

Har spelningen gett er några särskilda minnen eller erfarenheter som ni bär med er än idag?

– Den ovana känslan av att spela på en scen där allt från backline till flertalet kompetenta scenarbetare består av ren världsklass är verkligen en erfarenhet att ha med sig. Att se och vara med om hur allt rullar på bakom de stora scenerna är en viktig del för att förstå hur mycket jobb som ligger bakom för att banden ska få den bästa möjliga upplevelsen.

På vilket sätt har Studiefrämjandet stöttat er under er resa som band?

– Studiefrämjandet är ett grymt hjälpmedel för att band lättare ska kunna nå sina drömmar och mål. Framförallt när det kommer till att komma ut och spela. De får mindre band att mycket lättare nå fler större scener och därav större publik som leder till snabbare tillväxt.

– På Studiefrämjandet ordnade vi vår första egna riktiga replokal vilket var till stor hjälp för att kunna repa mer frekvent och regelbundet. Allt blir så mycket lättare helt enkelt med en studiecirkel och det är vi synnerligen tacksamma för!

Incarnit (2012)

Bandbild på Incarnit. Foto: Erik Hanssen Karlstadbandet Incarnit bildades 2006 av barndomsvännerna Robert Karlsson Nordberg och Erik Hansen. Bandet spelar melodisk thrash/metal och beskriver sin stil ibland som “Badass Arena Thrash”. Robert svarar:

– Jag minns fortfarande känslan av att stå på Nemis-scenen med hundratals människor framför scenen och en mulen dag som gick över i sol lagom tills vi gick på. Så mycket nya fans och vänner som vi fick efter spelningen har vi aldrig lyckats överträffa sedan dess.

– När folk frågar vilken spelning som var vår bästa och mest minnesvärda kommer alltid Sweden Rock först på listan. Sen dess har vi bara försökt toppa den spelningen i allt vi gjort som band.

– I mitten av mitt metal-altare hemma hänger en affisch från 2012 års line up och det är för evigt hedrande att se Incarnit på samma affisch som Soundgarden, Motörhead, Blue Öyster Cult, Mastodon med flera. Sweden Rock är Sveriges bästa festival och Nemis är Sveriges bästa festivals varmaste scen!

Liar Thief Bandit (2023)

Bandbild på Liar Thief Bandit. Foto: Ville Juurikkala Liar Thief Bandit är trion från Malmö som lyckas sätta fingret på det stilbildande 70-talet i en modern tappning. Få lämnas oberörda av detta explosiva liveband av rang.

Vad betydde giget på Sweden Rock för er som band?

– Det betydde oerhört mycket på många sätt. Det är den största spelningen vi gjort hittills som band publikmässigt och vi känner fortfarande av efterdyningarna i form av branschkontakter och annat. Många människor, både svenska och utländska, har kommit fram till oss efter senare spelningar för att berätta att de upptäckte vårt band genom vår spelning på Sweden Rock Festival vilket känns oerhört roligt. Ett slags genomslag och bekräftelse på att vi gör något rätt.

Har spelningen gett er några särskilda minnen eller erfarenheter som ni bär med er än idag?

– Förutom det professionella bemötandet från såväl Studiefrämjandet som festivalen i sig, fick vi mycket matnyttig erfarenhet bara genom att uppleva hela apparaten kring vad det innebär att spela på Sweden Rock Festival.

– Vi blev kontaktade av en rad aktörer som bokade in intervjuer med oss och då gällde det att tänka till så att vi kunde säga något bra, smart och inbjudande. Vikten av att “sälja in sig själv” blev väldigt påtaglig och bara att behöva tänka en gång extra på hur vi uppfattas gjorde stort avtryck.

– Det mest minnesvärda vi tar med oss är utan tvekan själva spelningen i sig. Ett smockfullt tält med peppade hårdrockare som visar sin uppskattning, svårslaget!

På vilket sätt har Studiefrämjandet stöttat er under er resa som band?

– Vi gjorde vår allra första spelning på Studiefrämjandet i Malmö. Vi fick en chans att visa upp oss och testa våra fyra första låtar live inför publik och sedan dess har vi haft ett tätt samarbete med Studiefrämjandet.

– Vi har en egen replokal och stöttas genom hyresstöd, vi blir inbjudna till spännande föreläsningar och workshops, vi blir peppade att söka spelningar och festivaler genom Nemis och alla kontaktpersoner vi haft genom åren har alltid trott på oss.

– Studiefrämjandet har funnits där för oss genom allt och vi har svårt att tro att vi skulle ha fått ut lika mycket av att samarbeta med något annat studieförbund.

Nephila (2025)

Bandbild på Nephila. Foto: Tim Blom Nephila från Arvika är ett psykedeliskt rockband som kännetecknas av en blandning av 60- och 70-talets folk- och progressiva rock, med inslag av blues och psykedeliska melodier.

– Studiefrämjandet har betytt enormt mycket för oss i Nephila. Ert stöd har gett oss möjlighet att växa, hitta vårt sound och våga satsa fullt ut på musiken. Ni har funnits där från början med kunskap, pepp och en tro på det vi gör.

– Att vi fick chansen att spela på Sweden Rock Festival var en dröm som gick i uppfyllelse. Det var en milstolpe för oss, och något som aldrig hade varit möjligt utan Studiefrämjandets engagemang för unga band och den svenska livescenen.

Sonic Syndicate (2006)

Bandbild på Sonic Syndicate. Foto: Photo by: © Michael Johansson Sonic Syndicate är ett metalband från Falkenberg, bildat 2002 av bröderna Richard och Roger Sjunnesson samt deras kusin Robin. De slog igenom med sitt melodiösa metalcore-sound på album som Only Inhuman och We Rule the Night. Richard Sjunnesson svarar på frågorna nedan:

Vad betydde giget på Sweden Rock för er som band?

– Sweden Rock-spelningen den 8 juni 2006 definierade verkligen oss som band. Intensiteten hade ökat stadigt under ett par år, och debutalbumet Eden Fire (2005) hade redan öppnat dörrar utanför Sveriges gränser. Särskilt tack vare singeln “Jailbreak”, där Roland Johansson gästsjöng i refrängen.

– Inför 2006 hade vi dessutom kommit upp på en ny nivå genom att ansluta oss till ett management, vilket kändes enormt för oss då. Vi hade, med våra mått mätt, det mest hektiska schemat i bandets historia det året.

– Samtidigt passade vi på att städa i line-upen för att satsa fullt ut. John Bengtsson tog över trummorna, och kort därefter övertalade Karin även Roland att gå med i bandet permanent. Soundet på “Jailbreak” var exakt den ton vi ville bygga framtiden på och eftersom jag själv enbart är en ”one trick pony” musikaliskt med min skrikröst så var det en högst välkommen förstärkning.

– Sweden Rock blev faktiskt Rolands debutspelning med Sonic Syndicate. För alla som följt bandet vet man att hans röst och scennärvaro, tillsammans med feta och lättillgängliga låtar, var den högkalibriga silverkulan som skulle bära oss genom de kommande åren. Att få chansen att stå där, på den scenen, just då med ny energi, ny sångare och allt framför oss, kändes nästan ödesbestämt och poetiskt.

– Kort därefter skrev vi kontrakt med Nuclear Blast, och började snickra på det som i efterhand nästan känns som en klassiker – Only Inhuman. Hur vi fick ihop den skivan vet jag än idag inte riktigt, men den markerade början på en osannolik och fantastisk resa för oss.

– Sonic Syndicate var vid den här tiden ett band som arbetade stenhårt, hade ett snyggt och starkt koncept och vi visste hur man tog tillvara på varje chans. Sweden Rock 2006 var en sådan chans och utan tvekan en av de mest avgörande händelserna för att nå ut till en större publik.

Har spelningen gett er några särskilda minnen eller erfarenheter som ni bär med er än idag?

– Jag minns inte exakt vilka låtar vi körde den dagen, men självklart en hel del material från Eden Fire, det var ju trots allt den enda skivan vi hade släppt då [skrattar]. Jailbreak var givetvis med, och den här gången fick Roland äntligen framföra den själv, i egen hög person. Fram tills dess hade vi haft olika lösningar för just hans sångpartier, så det kändes som att cirkeln slöts på något sätt.

– Om vi redan då spelade något från Only Inhuman törs jag inte säga, men jag är ganska säker på att demoversionerna av Blue Eyed Fiend och Psychic Suicide fanns vid den tiden. Det var ju just de två låtarna, tillsammans med Jailbreak, som vi skickade in till Nuclear Blast när vi sökte nytt skivkontrakt.

– När det annonserades ut att vi landat kontraktet hette det att vi hade ”vunnit en tävling bland 1500 band”, men om jag ska vara ärlig så kändes det mest som ett PR-jippo. Tävlingen var nog redan avgjord när våra låtar nådde deras skrivbord. Men oavsett hur det egentligen gick till så blev resultatet rätt svårslaget.

– Jag minns framför allt att spelningen på Sweden Rock var en fantastiskt vacker dag, strålande sol och sommarkänsla. Vi var som kor på grönbete efter en lång vinter. Fulla av energi, förväntan och den där barnsliga glädjen över att äntligen få visa hur tappra vi var med våra bildliga kappor och svärd inför en större publik. Det var en magisk känsla.

– Roland var lite äldre än oss andra, och vi var väl lite fundersamma i början över hur personkemin skulle fungera. Men ganska snabbt insåg man att det här var en man med barnasinnet i fullt behåll. Vi hade otroligt roligt tillsammans, även om vi alla till slut kanske nötte lite väl mycket på varandra under de mest intensiva åren därefter.

– Roger, Roland, John och jag har faktiskt fortfarande en “gubbchatt” där vi hörs då och då, trots att vi fyra inte stått på samma scen sedan The Unguideds avskedsspelning med Roland 2017.

– Men ja, vi lärde oss nog en hel del den tiden, inte minst av managementet vi hade då. Han drev oss stenhårt, var snål med beröm och sa sällan mer än ett torrt “It was OK”, oavsett vilka framgångar vi nådde. Tio tusen personer på Wacken som skriker halsarna av sig, och efteråt bjöds det på ett; “It was OK.” Det gjorde en ödmjuk. Väl frustrerande ibland, men i efterhand nog precis vad vi behövde.

– Vi fick lära oss branschen den hårda vägen, både genom honom och genom att tidigt turnera som förband till mer rutinerade band som gärna satte oss på plats när vi förtjänade det. Det var där och då vi fick vår första lektion i hårdrocks-etik och det var en nyttig sådan.

– Och kanske var just det en av lärdomarna från Sweden Rock, att oavsett hur stort allt känns i stunden, så gäller det att försöka stå med båda fötterna kvar på jorden. Det är en skör tillvaro. Blinkar man, så riskerar man att allt försvinner lika fort som det kom.

På vilket sätt har Studiefrämjandet stöttat er under er resa som band?

– Så här i efterhand känns det nästan lyxigt att man, som gymnasieelev, bara kunde skriva upp sig på en replokal, dra dit sina kompisar, spela hellre än bra och bara hänga. Att få vara tonåringar och leva ut sin passion utan press eller förväntningar.

– De där första åren i replokalen, när man började skriva eget material, låtarna började sitta och människor utanför den närmaste kretsen faktiskt började uppskatta det vi gjorde, det är utan tvekan bland de finaste minnen jag bär med mig från min ungdom. Vi hade så otroligt roligt i replokalerna och vi sporrades ständigt av de andra, mer rutinerade lokala banden och det fina kamratskapet som fanns där på lilla i Smedjan i Falkenberg.

– Det var en tid med lättillgängliga gig på lokala scener och utbyten till andra städer med liknande arrangemang. Verkligen en högborg för kreativa ungdomar, musiker och oss hårdrockare. Nästan för bra för att vara sant.

– Det sjuka är att vi fortfarande har kvar exakt samma replokal som allt började i. Samma rum där Fallen Angels föddes 2003, som senare blev Sonic Syndicate, står fortfarande kvar. Och än i dag repar vi där med The Unguided då och då. Det är nästan som att kliva in i en tidskapsel.

– Stor respekt och hatten av till Studiefrämjandet, som gav oss alla chanser och möjligheter. Och indirekt, en biljett ut i världen bland fantastiska människor och upplevelser. Och det var där, på Smedjan, som grunden till de fyra guldskivorna som hänger här på väggen smiddes och för det är jag evigt tacksam.

Unfound Reliance (2025)

Livebild på Unfound Reliance. Foto: Lasse Johansson Unfound Reliance från Karlstad blandar melodiösa refränger med brutala growls och nackbrytande riff.

– Studiefrämjandet är det studieförbundet som alltid varit där för oss och hjälpt oss göra musiken möjlig. Om det inte vore för att de hade tillgång till replokaler med instrument att prova på samt lokaler att hyra ut så hade vi kanske aldrig haft möjlighet eller kunnat syssla med musik idag.

– Studiefrämjandet har också hjälpt till med att utbilda oss i hur musikbranschen fungerar och haft en "öppen dörr-policy" där vi musiker kan komma och fråga om råd när som helst. Utöver det finns det också studios där musiker kan starta sina inspelningskarriärer utan att spendera hutlösa mängder pengar.

– Tack vare Studiefrämjandets har vi kunnat utvecklats till ett band som spelat tillsammans med band som In Flames och Cannibal Corpse. Något som inte hade skett utan deras stöd och hjälp genom årens gång.

– Spelningen på Sweden Rock är en milstolpe för många band, inklusive oss. Att Nemis Sweden Rock finns skapar ett mål och en längtan hos oss som band och visar att det är möjligt för oss små band att också få dela de stora scenerna. När man väl kommer upp där blir det också en bekräftelse på att man gör något bra. Man får se flera tusen i publiken och bli ännu mer taggad till att spela musik. Studiefrämjandet och Nemis gör det som känns omöjligt, möjligt.

Vulkan (2012)

Bandbild på Vulkan. Foto: Erik Hanssen Vulkan är ett svenskt progressivt rockand från Karlstad. De bildades runt 2006 och släppte debuten Mask of Air 2011. Deras musik kombinerar episk, tung och melodisk rock och har progressiva inslag.

– Studiefrämjandet hjälpte oss så att vi fick chansen att spela helt enkelt. De trodde på oss och på vår musik och att det var musik för bra för att inte bli spelad inför större publik. Välkomnandet på Nemis-scenen var fantastiskt plus att vi fick se både Soundgarden och Mastodon på stora scenen samma kväll!