Fortbildning och utveckling för ledare, grupper och föreningar
Har din grupp eller förening samarbete med Studiefrämjandet Stockholm Gotland? Vi erbjuder kurser och workshops så att ni kan utveckla ledarskapet och föreningen. Nästan alltid kostnadsfritt, som ett mervärde till er!
Ledarutveckling
Som cirkel- och kursledare får du kostnadsfritt delta i Studiefrämjandets Ledarutvecklingsprogram i tre steg. Under inspirerande träffar utvecklar du ditt ledarskap, genom att du lär dig mer om hur människor och grupper fungerar och kommunicerar. Vi blandar teori med praktiska övningar, och har fokus på samtal, erfarenhetsutbyte och reflektion.
Ledarutveckling steg 1, L1 - fokus på din roll som ledare och folkbildningens syn på lärande, grupputveckling och kommunikation.
21+23/2 - L1, digitala kvällsträffar
25/3 - L1, i lokal på Kungsholmen
25/3 - L1 hundverksamhet, på Österåker brukshundklubb
15+17/5 - L1, digitala kvällsträffar
Ledarutveckling steg 2, L2 - fokus på kommunikation och feedback som hjärnan gillar.
8+15/3 - L2 i lokal i Alvik
Ledarutveckling steg 3, L3 - fokus på konflikthantering och ditt personliga ledarskap.
19+26/4 - L3, i lokal i Alvik
Workshops & föreläsningar:
26/1 - Feedback & motivation med Alva Appelgren
15/2 - Den ideella föreningen med Aron Schoug
21/2 - Första hjälpen inklusive Hjärt- och lungräddning
Arrangörskunskap - anmäl ditt intresse här
Föreningsutveckling
Vi har kurserna för nybörjaren och den mer föreningsvane. Du får alltid träffa personer från andra föreningar och utbyta erfarenheter.
8/2 - Valberedningsarbete
14+28/3 - Kassörskurs för dig som sköter ekonomin i ideell förening
22+29/3 - Föreningskunskap/Styrelseutbildning
Saknar du någon kurs eller workshop? Kontakta oss!
