Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

Välj län nu
Visa inte igen

Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Engagera ideella

Hur får vi fler att vilja engagera sig – och hur får vi dem att stanna kvar?

Grupp ungdomar med händerna mot varandra.
Intresseanmälan

Engagera ideella

Hur får vi fler att vilja engagera sig – och hur får vi dem att stanna kvar?

Innehåll

Den här kursen ger dig verktyg för att både rekrytera och motivera ideella krafter i din organisation. Vi börjar med att titta på ideellt engagemang i Sverige och varför människor väljer att engagera sig. Därefter reflekterar vi över vad som har fått oss själva att engagera oss och hur organisationens syfte och mål kan bli en drivkraft i rekryteringen.

Under kursen diskuterar vi organisationens behov och hur ni idag hittar nya frivilliga. Vi går igenom olika rekryteringskanaler och strategier för att fånga engagemanget. Därefter fördjupar vi oss i motivation – hur vi kan skapa förutsättningar för att engagemanget ska fortsätta över tid. Genom praktiska övningar får ni analysera hur motiverade era ideella är idag och planera vad ni ska göra framåt för att stärka både rekrytering och motivation. Kursen varvar teori med praktiska övningar där ni bland annat arbetar med att definiera syfte och mål, identifiera behov, coacha varandra och analysera lyckade rekryteringar.

Efter kursen kommer ni vara rustade med konkreta tips, strategier och inspiration för att rekrytera, motivera och behålla ideella krafter över tid.

Medverkande

Theodora Eliasson från Volontärbyrån och Sam Lindskog från Studiefrämjandet leder kursdagen tillsammans.

Målgrupp

Den här kursen riktar sig främst till dig som är förtroendevald, cirkelledare, eller funktionär inom miljö, klimat, hållbarhet eller odling i Västra Götaland.

Plats & tillgänglighet

Kursen hålls i lokaler nära Järntorget i Göteborg. Lokalerna är tillgängliga för dig som använder rullstol eller har rörelsesvårigheter.

Ta med

Anteckningsblock och penna. Vi bjuder på fika, men ta gärna med en lunchlåda eller köp lunch på någon av restaurangerna i närheten.

Hållbart arrangemang

Arrangemanget är lagt i nära anslutning till kollektivtrafik.

#Väst

Kontakt

Sam Lindskog
Folkbildningsutvecklare Miljö
Västra Frölunda
sam.lindskog@studieframjandet.se
031-19 25 35

Liknande kurser inom Föreningen – från idé till praktik i Västra Götalands län