Valberedningsarbete i ideell förening

Valberedningsarbete i ideell förening
Grundkurs om valberedningens syfte, uppgifter och arbetsmetoder. Digital kvällsträff i Zoom.
Valberedningen har en av de viktigaste uppgifterna i en förening: medlemmarnas uppdrag att nominera lämpliga personer att leda föreningen under kommande period. Så hur ska ni lägga upp arbetet under verksamhetsåret? Hur hittar ni och motiverar lämpliga kandidater? Hur ser ni till att det blir en fungerande grupp och en representation i styrelsen?
Tillsammans går vi igenom valberedningens uppdrag och arbete, och utbyter tankar och erfarenheter.
Onsdag 25 januari kl. 18-21 i Zoom.
För att delta i Zoom behöver du en dator eller surfplatta med god internetuppkoppling, mikrofon och kamera. Du kopplar upp dig från inbjudningslänken som du får efter anmälan.
Kursavgift: 500 kr. Kostnadsfritt för personer från grupper/föreningar som har ett aktivt samarbete med Studiefrämjandet Stockholm Gotland.
För att få gå kursen gratis, ange i din anmälan vilken förening du tillhör, samt din kontaktperson på Studiefrämjandet. Om du betalar för kursen, ange fakturaadress.
#kurservt23Stockholm
Kontakt
Hanna Hagström
Verksamhetsutvecklare Projekt och ledarutveckling
Stockholm
hanna.hagstrom@studieframjandet.se
08-555 352 37