Ledarutveckling steg 1, L1 för hundverksamhet

Ledarutveckling steg 1, L1 för hundverksamhet
L1 vänder sig till dig som är ledare inom hundverksamhet i samarbete med Studiefrämjandet Stockholm Gotland. En inspirerande heldagsutbildning i våra lokaler i Torpet, Nacka.
Ledarutveckling steg 1, L1 är det första steget i Studiefrämjandets ledarutvecklingsprogram, och riktar sig till dig som är cirkel- eller kursledare och som vill utvecklas i ditt ledarskap. Vi blandar teori med praktik, och har stort fokus på reflektion, gruppsamtal och erfarenhetsutbyte.
Vi träffas på Torpet, Nacka, och har aktiva samtal och utbyte med varandra.
Innehåll:
- Din roll som cirkelledare i gruppen
- Vad är folkbildning och folkbildningens syn på lärande?
- Vad är grupputveckling och hur kan ni förbättra samarbetet i er grupp?
- Kommunikation och ledarskap
Lördag 12 november kl. 9.30-16.30 på Torpet. Observera att det kan förekomma pälsdjur i lokalerna, och det därför inte passar dig som är allergisk.
Det är viktigt att du är med hela dagen. Inför dagen gör du en kortare hemuppgift som beräknas ta cirka 20 minuter.
Studiefrämjandet bjuder på vegetarisk lunch och fika. Kontakta oss om du har allergier eller specialkost.
Pris: 2 000 kr/person.
Kostnadsfritt för dig som tillhör en grupp eller förening som har aktivt samarbete med Studiefrämjandet Stockholms län.
För att gå kursen gratis - ange i din anmälan vilken klubb/förening du tillhör, samt din kontaktperson på Studiefrämjandet Stockholms län.
Välkommen med din anmälan!
Citat från tidigare deltagare:
Jag har fått många tankar efter kursen. Underbart att få ägna mitt fritidsintresse och passion så här mycket tid och energi.
Tack för en jättebra utbildning som gett mig kunskap och insikter om hur jag ska leda min grupp. Det gav väldigt mycket att få diskutera med andra ledare.
#kurserht22Stockholm
#torpetstockholm
Kontakt
Hanna Hagström
Verksamhetsutvecklare Projekt och ledarutveckling
Stockholm
hanna.hagstrom@studieframjandet.se
08-555 352 37