Vinterbalett nivå 1-2 intensivkurs
Det kommer bli en härlig, intensiv och kreativ vecka, där du som kursdeltagare kommer ges möjlighet att utveckla dansteknik, konstnärligt uttryck och kroppsmedvetenhet på ett inspirerande sätt.
Innehåll
Vi gör stångövningar, övningar ute på golvet, små och stor hopp, piruetter, kombinationer, arbetar med en specialkomponerad koreografi. Dessutom arbetar vi med styrkeövningar och stretchar.
Målgrupp
För alla som är intresserade av att lära sig grunderna i balett.
Förkunskap
1-2 termine. Företräde för de som deltagit i våra distanskurser HT20
Bra att veta
Kurser pågår vid 4 tillfällen under två veckor; måndag, torsdag kl. 17.30-19.00.0
Kristina Isaksson Kleinert
tbildad dansare vid Balettakademien och Kungliga Operans balettskola i Stockholm samt vid Central School of Ballet i London. Vidareutbildad till danspedagog vid Danshögskolan i Stockholm. Går för närvarande ett Masterprogram i samtida dansdidaktik med inriktning koreografi vid Dans och Cirkushögskolan, Stockholms konstnärliga högskola.
Kristina har en mångårig erfarenhet av att arbeta med såväl nybörjare som mer avancerade kursdeltagare och yrkeselever vid dansskola, studieförbund, folkhögskola och universitet. Hon samarbetar med scenkonstnärer, bildkonstnärer och musiker i olika scenprojekt, och skapar och framför koreografier i olika sammanhang. Den klassiska baletten ligger Kristina varmt om hjärtat och ser den som ett härligt danskonstnärligt uttryck som kan passa alla oavsett ålder och förkunskaper.
#kursstockholm #dansochrörelsestockholm #vinterbalettstockholm
Kontakt
Jenny Lindén
Verksamhetsutvecklare dans och rörelse
Stockholm
jenny.linden@studieframjandet.se
08-555 352 28