Prova på Bollywooddans för barn

Prova på Bollywooddans för barn
Utveckla din dans till de Indiska rytmerna!
Kursen börjar med uppvärmning av kroppen från nacke till fötter. Vi fortsätter uppvärmningen genom att jobba med tekniker som steg, armgester, höfter och snurrar. Eleven från sedan jobba med rörelserna på diagonalen genom att inte se sig själv i spegeln och känna in rörelserna. Mot slutet fortsätter vi med koreografin som vi jobbar med under hela terminen. Fokus på tekniken för att skapa vackra rörelser. Eleven får även chans att skapa egna kombinationer till musiken inför varandra i grupp.
Viktig information
Detta är ett gratis prova-på-tillfälle. Ta med dig bekväma kläder och en vattenflaska.
Om du, efter att ha provat på, vill anmäla dig så går det bra att göra det på plats.
Lavina De
Har sina rötter från Indien men född och uppvuxen i Sverige och är även medlem i Bollywood-dans gruppen Nritya Darpan. Hon började dansa redan när hon var 5 år och har dansat flera klassiska indiska stilar bl a Kuchipudi, bengalisk folkdans med fokus på Rabindranath Tagore Nritya och Bollywood. Hon är även utbildad Tio–dansare.
Lavinas passion och sprudlande energi gör henne både till en skicklig dansös och en uppskattad instruktör. För henne är dansen ett sätt att förmedla känslor, att sätta rörelser till text.
Kuriosa: Lavina har uppträtt inför den svenska kungliga familjen samt för den indiske presidenten, Dr Pranam Mukherjees besök i Sverige 2015. Lavina har även uppträtt för den indiska skådespelerskan Aparna Sen.
Lavina says: Dance is a language that everyone can understand and feel.
A language without any boundaries.
Kontakt
Jenny Lindén
Verksamhetsutvecklare
Stockholm
jenny.linden@studieframjandet.se
08-555 352 28
Liknande kurser inom Dans & rörelse i Stockholms län
Arrangemang | Plats | Startar | Dag/tid | Antal gånger | Pris | |
---|---|---|---|---|---|---|
Föreläsning: Prova på Etiopisk Dans | Stockholm | 2019-02-18 | måndag 19:00 - 20:00 | 0 | Gratis | Mer info |
Föreläsning: Prova på Bollywooddans för barn | Stockholm | 2019-02-24 | söndag 11:00 - 12:00 | 0 | Gratis | Mer info |
Studiecirkel/kurs: Etiopisk dans nivå 1-2 | Stockholm | 2019-03-04 | måndag 19:00 - 20:00 | 8 | 1 160 kr | Mer info |
Studiecirkel/kurs: Balett 55+, Nybörjare | Stockholm | 2019-03-05 | tisdag 13:30 - 14:30 | 6 | 1 050 kr | Mer info |
Studiecirkel/kurs: Bollywood - dans för barn | Stockholm | 2019-03-10 | söndag 11:00 - 12:00 | 10 | 1 195 kr | Mer info |