Föredrag av Fredrik Mejster - Bakom kulisserna på Genjägarna
Föredrag av Fredrik Mejster - Bakom kulisserna på Genjägarna
Välkommen på föreläsning av Fredrik Mejster - känd som researcher från program som "Genjägarna" - "Allt för Sverige" - "Arvinge okänd" mm. Fredrik är en av de släktforskare som i programmet "Genjägarna" hjälpt människor få svar om sitt ursprung och att hitta saknade familjemedlemmar med hjälp av ett DNA-test.
I denna föreläsning berättar Fredrik om hur det gått till bakom kulisserna från början till slut. Vilka källor som använts i efterforskningarna, vilka utmaningar som funnits på vägen.
Under många år har det funnits TV-program där personer söker sitt ursprung, ofta adopterade personer som önskar svar kring sina biologiska föräldrar. Men även de som söker okända och nära släktingar i Sverige och personer som hela sitt liv funderat över vem deras pappa egentligen är. Trots ett intensivt letande har de inte lyckats få något svar. Här kommer den nya DNA-tekniken in och öppnar nya vägar att söka sitt ursprung, som tillsammans med traditionell släktforskning har visat sig vara ett bra verktyg.
Datum: 29 mars
Tid: 13.30-15.30
Plats: Biosalongen, Mariefred
Entréavgift: 100 kr för allmänheten (50 kr för medlemmar i Strängnäsbygdens släktforskarförening), betalning sker i entrén på plats kontant/swish. Ingen föranmälan - först till kvarn - Insläpp från kl:13.00
Arrangör: Strängnäsbygdens släktforskarförening i samarbete med Studiefrämjandet Mälardalen.
Kontakt
Zandra Grandin
Folkbildningsutvecklare – Djur, Natur och Miljö
Strängnäs
zandra.grandin@studieframjandet.se
0152-65 05 56
Dela sida:
Dela: