Ledarutveckling steg 1
Ledarutveckling steg 1 riktar sig till dig som är cirkelledare eller förtroendevald i Studiefrämjandet. Det är första steget i Studiefrämjandets ledarutveckling och innehåller delar som gruppdynamik, kommunikation och folkbildning.
Vad innebär Studiefrämjandets ledarutveckling?
Vår ledarutveckling i Örebro Värmland består av fyra steg, där varje steg är en fördjupning. Alla steg bygger på upplevelsebaserat lärande. Steg 1 fokuserar på din roll som cirkelledare i Studiefrämjandet. Du får möjlighet att tillsammans med andra deltagare utforska ditt eget ledarskap utifrån aspekter som gruppdynamik, lärande, kommunikation och folkbildning.
Vem riktar sig ledarutvecklingen till?
Ledarutvecklingen är särskilt utformad för att passa ideellt ledarskap och studiecirklar, sammanhang där du som ledare ofta är en del av gruppen.
Praktiskt
Vår ledarutveckling är kostnadsfri för dig som är aktiv i Studiefrämjandets verksamhet, till exempel cirkelledare eller förtroendevald. Ledarutveckling steg 1 omfattar vanligtvis en heldag . Under dagen blir du och de andra deltagarna bjudna på lunch och fika. Anmäl eventuell specialkost redan vid anmälningen till utbildningen. Du står själv för resan till och från kursen.
Varmt välkommen med din anmälan!
Kontakt
Hans Jonsson
Medarbetare
Karlstad
hans.jonsson@studieframjandet.se
054-17 29 72
Liknande kurser inom Ledarutveckling i Örebro län
Arrangemang | Plats | Startar | Dag/tid | Antal gånger | Pris | |
---|---|---|---|---|---|---|
Ledarutveckling: Ledarutveckling steg 1 | Örebro | 2020-02-15 | lördag 09:00 - 18:00 | 1 | Gratis | Mer info |
Ledarutveckling: Ledarutveckling | Karlskoga | 2020-03-14 | lördag 09:00 - 18:00 | 1 | Gratis | Mer info |
Ledarutveckling: Ledarutveckling steg 1 | Örebro | 2020-09-26 | lördag 09:00 - 18:00 | 1 | Gratis | Mer info |
Ledarutveckling: Ledarutveckling steg 2 | Karlskoga | 2020-11-06 | fredag 17:30 - 21:00 | 1 | Gratis | Mer info |