Rallylydnad nybörjarkurs - Luleå Brukshundklubb

Rallylydnad nybörjarkurs - Luleå Brukshundklubb
Tanken med Rallylydnad är att det ska vara roligt, stärka samarbetet och öka kontakten mellan hund och förare. Den kom till Sverige 2005 och 2011 blev den en officiell tävlingsgren under Svenska Brukshundklubben.
I denna grundkurs går vi igenom grundmomenten, kontakt, handling och samtliga skyltar i nybörjarklassen, enskilt och i kombination med bana. Teori och praktik.
Mål: Tillräckliga kunskaper för att kunna träna rallylydnad på egenhand i nybörjarklassen.
Hunden bör ha god grundlydnad och kunna sitt, ligg, stanna kvar. Bra om du gått valp- eller allmänlydnadskurs eller motsvarande.
Hundar från 7 månader som är ID-märkta och vaccinerade enligt gällande bestämmelser.
För deltagande krävs medlemskap i Luleå Brukshundklubb eller Sveriges Hundungdom
Har ni frågor om kursen kontakta instruktören Petra Kinnunen mob 070-624 03 96 som är SBK-utbildad Allmänlydnadsinstruktör och Rallylydnadsinstruktör. Tävlar i Avancerad och Mästerklass.
Varierande veckodagar. Teori första tillfället på Luleå Brukshundklubb. Praktiska övningar resterande tillfällen på Luleå Hundcenter.
Välkommen!
#luleabrukshundklubb
Kontakt
Maria J Johansson
Verksamhetsutvecklare Djur och Natur
Luleå
maria.j.johansson@studieframjandet.se
010-222 10 22