Valpkurs

Valpkurs
Fullbokad. Anmäl dig gärna till väntlistan. Grundkurs för valpar från 3 månader.
Kursen vänder sig till dig som skaffat valp och vill utvecklas ihop med din hund. Under kursens gång jobbar vi med samarbete och relation, inlärning via positiv förstärkning och aktiviteter som både utvecklar och aktiverar valpen.
Inga förkunskaper krävs.
Datum: 21/3, 4/4, 18/4, 2/5, 16/5 och 30/5.
Kostnad: 800kr
Instruktör: Lars-Peter Rylander
Vad skall du ta med till kursen!
Då all vår träning baseras på belöningsträning så går det åt mycket godis, så ta med mycket mjukt favoritgodis samt leksaker som du vet att din hund gillar. Till föraren gäller det kläder efter väder samt bekväma skor.
Finns det frågor om kursen, eller om du inte kan komma vid något tillfälle; kontakta kursansvarig: Lars-Peter, larspeterrylander@telia.com, 070-525 99 45
Med reservation för sjukdom och andra oförutsedda händelser.
När du har anmält dej kommer du med en gång att få ett bekräftelsemail. När du fått en kursplats kommer du också att få ett välkomstmail!
För att gå kurs hos Hultsfred Brukshundklubb behöver du vara medlem, mer information
om hur du går tillväga: http://www.hultsfredbrukshundklubb.se/bli-medlem-696290
Du visar upp kvittot för instruktörerna på att du betalat medlemsavgift, första gången ni träffas. Första gången tar du också med din hunds vaccinationsintyg.
Hultsfred Brukshundklubb agerar i enlighet med myndigheternas krav på GDPR lagarna. Läs mer om detta på Hultsfred Bk;s hemsida.
E-Faktura på kursavgiften kommer strax innan kursstart till den mailadress du har angivit.
Sista betaldag står angivet på fakturan
Avanmälan
Anmälan är bindande! Ni har rätt att ångra er och avboka er anmälan genom att meddela oss senast 14 dagar efter det att vi bekräftat er anmälan. Om ni avanmäler när tiden för ångerrätten löpt ut, har vi rätt att ta ut en administrationsavgift.
Om ni avanmäler er efter kursstart är ni skyldig att betala full kursavgift. Om avbokning sker senare än 10 dagar innan kursstart tas det ut en administration avgift på 10 % av kursavgiften, dock lägst 100 kr.
Vill du avanmäla så maila: kalmarlan@studieframjandet.se
Varmt välkomna!
Hultsfred Bk
Kontakt
Carina Andersson
Verksamhetsutvecklare hund
Växjö
carina.andersson@studieframjandet.se
070-608 11 70