Valpkurs på Höglandets Brukshundklubb

Valpkurs på Höglandets Brukshundklubb
Att gå valpkurs är en bra start för både hundägare och valp, då den mycket viktiga och grundläggande inlärningen kommer att underlätta och skapa ett lyckligt hundägande.
Innehåll: I kursen ligger huvudvikten på att skapa en god relation mellan dig och din hund och det gör vi genom kontakt- och följsamhetsövningar. Vi går igenom praktiska moment såsom inkallning, sitt, ligg och tips på aktivering samt tränar passivitet. I kursen ingår också tips på nosaktivering, t.ex. leta efter föremål.
Mål: Att skapa en god relation mellan hund och ägare. Befästa hundens allmänlydnad i vardagliga situationer. Hundägaren skall få grundläggande kunskap om hundens skötsel. Kunskap om de ansvarsbestämmelser som gäller i samhället.
Teoridelar: Hunden & lagen, hundens utveckling, hundens beteende (flockfunktion, relation hund och människa, samarbete, trygghet och bestämmande), motivation/belöningar, sinnen/hälsa (skötsel och omvårdnad), SBK som organisation samt föreningens samarbete med Studiefrämjandet.
I kurspriset ingår även kurslitteratur.
SBK Instruktör: Christina Svensson & Bodil Axelsson
Finns det frågor om kursen; kontakta Christina; 070-318 13 06, kicki75422@hotmail.com
Valpkursen startar 22 augusti Kl. 18.30-20.45
Tider och ledare med reservation på sjukdom och oförberedda händelser mm.
När du anmält dej till kursen kommer du med en gång att få ett bekräftelsemail. När du får en kursplats kommer du även att få ett välkomstmail.
Kursen hålls på Höglandets Brukshundklubb
För att gå denna kurs måste man lösa medlemskap i Höglandets Brukshundklubb. Detta gör man enklast på Höglandet Bk;s hemsida under knappen "Bli medlem" Du visar upp medlemsbevis eller kvittot för instruktörerna på att du betalat medlemsavgift, första gången ni träffas. Första gången tar du också med din valps vaccinationsintyg.
E-Faktura på kursavgiften kommer strax innan kursstart till den mejladress du har angivit.
Sista betaldag står angivet på fakturan som inte behöver vara betald innan kursstart.
Avanmälan
Anmälan är bindande! Ni har rätt att ångra er och avboka er anmälan genom att meddela oss senast 14 dagar efter det att vi bekräftat er anmälan. Om ni avanmäler när tiden för ångerrätten löpt ut, har vi rätt att ta ut en administrationsavgift. Om ni avanmäler er efter kursstart är ni skyldig att betala full kursavgift. Om avbokning sker senare än 10 dagar innan kursstart tas det ut en administration avgift på 10 % av deltagaravgiften. Vill du avanmäla, maila: jonkopingslan@studieframjandet.se
Vad skall du ta med till kursen!
Halsband och koppel, ej flexikoppel. Vattenskål. Då all vår träning baseras på belöningsträning så går det åt mycket godis så ta med mycket mjukt favoritgodis samt leksaker som du vet att din hund gillar.
Till föraren gäller det att ha på sig bra skor och kläder för alla väder.
Varmt välkomna på kurs!
Höglandets Bk
Kontakt
Carina Andersson
Verksamhetsutvecklare hund och husdjur
Växjö
carina.andersson@studieframjandet.se
0470-76 29 05