Grundkurs nybörjare Specialsök
Grundkurs nybörjare Specialsök
Målet med kursen är att väcka hundens intresse och lust för att söka upp och markera Röd Kong.
Syfte: Kursen syftar till att hundägaren får en grundläggande kunskap i kong-sök att bygga vidare på inom det tilltänkta bruksprovet i kong som blir ett officiellt prov inom SBK 1/11–2023.
Utbildningen syftar också till att utveckla relationen mellan hund och ägare och att hundägaren tränas till att läsa sin hunds beteende. Belöningsplacering och teknink
Innehåll:
Sökhundens arbete, hundens luktsinne, föremålsintresse och belöning
Inlärning av doftämne
Dofthantering och kontaminering
Från smittat objekt till ren Sökövningar (söka-hitta-markera)
Lära sig läsa hund
Markering grund
Ekipaget: Kravet på ekipaget är att hunden skall kunna föras under allmänlydnad det vill säga kunna kallas in och följa sin förare.
En hund tränas i taget och övriga i gruppen tittar och lär. Det blir svårt för hunden att koncentrera sig fokusera om det är fler hundar nära.
Plats: Norra Gotlands Brukshundklubb (Slite). Vi kommer vara både inne och utomhus.
Kursdatum: När vi har tillräckligt många anmälda sätter vi ett startdatum.
Pris: 1 800 kr + medlemskap i Norra Gotlands Brukshundklubb NGBK. Inbetalning sker direkt till NGBK.
Kursmaterial: I kurspriset ingår varsin röd kong + bitar att träna på mellan kurstillfällen + Bok ”Jakten på röd kong” av Maria Gabrielsson en av pionjärerna samt medskapare av provformen för SBK.
Antal Max 6 ekipage, minst 4 för att kursen ska bli av.
Instruktör: Lotta How SBK instruktör specialsök. Kontaktas på lotta@nessagarden.se eller 073-0884466
Kursen bedrivs som studiecirkel i samarbete med Studiefrämjandet Gotland
Kontakt
Manuela de Gouveia
Verksamhetsutvecklare
manuela.degouveia@studieframjandet.se
08-555 352 40