Föreläsning om hur du bjuder in Biologisk mångfald till din trädgård - med Erik Hansson
Föreläsning om hur du bjuder in Biologisk mångfald till din trädgård - med Erik Hansson
Välkommen till en kväll om hur man kan bjuda in fåglar, fjärilar, bin och andra insekter och djur till sin trädgård
Och vem är bättre på att förklara hur det går till än Erik Hansson, som på Rikare trädgårds webbplats har skrivit mängder av artiklar som handlar om just detta.
Föreläsningen är gratis och öppen för alla.
Den är också upptakten till Naturskyddsföreningens studiecirkel om att bjuda in och öka den biologiska mångfalden i våra trädgårdar (läs mer här).
Erik Hansson är journalist och författare. Han har startat och driver en av Sveriges största webbplatser om naturen - Natursidan.se
Han har också skrivit böckerna "Upplevelser i Sveriges natur" som utsågs av WWF till Årets pandabok 2025, "Upplevelser i Stockholms natur" och "Ut i naturen" som var Naturskyddsföreningens årsbok 2020.
Förutom detta är han projektledare för folkbildningsprojektet "Rikare trädgård" och en av initiativtagarna till firandet av den "Biologiska mångfaldens dag" i Sverige.
År 2019 nominerades han till "Naturvårdspriset" av ArtDatabanken och 2020 till Naturvårdsverkets "Miljömålspriset".
Kontakt
Carina Carlsson
Folkbildningsutvecklare – Djur och Natur
Sandviken
carina.carlsson@studieframjandet.se
026-27 32 90
Dela sida:
Dela: