Skogsgala på Skottvång - en av de sista gammelskogarna i området!
Skogsgala på Skottvång - en av de sista gammelskogarna i området!
Välkommen till en kväll där vi samlar föreningsliv, politiker, skogsägare, företagare, föreläsare och musiker för att diskutera och lyfta värdena kring SKOGEN för oss som lever och verkar mellan Åkers Styckebruk och Skottvångs Gruva.
Vi inleder kvällen med en klimatsmartoch närproducerad buffé. Vi lyssnar till talare där olika infallsviknklar kring skogens framtid tas upp och diskuteras. Kl:20.00 konsert med Stefan Sundström och den sista jäntan.
Datum: 18 januari
Tid: Från 17.00
Plats: Skottvångs Grufva
Arrangör: "Rädda Ulvaskogen", Rekarne Sparbankstiftelse, GiG, Östra Sörmlands Gruvförening, Åkers Hembygdsförening, Naturskyddsföreningen Strängnäs samt Studiefrämjandet Strängnäs
Syfte: Att sprida kunskapom värdena skogarna mellan Åker och Skottvång besitter när det gäller rekreation, kulturhistoriska, näringsliv, hälsa, bevarande av biologisk mångfald och inte minst som turistmagnet/besöksnäringsdestination.
Mål: Att hitta en dialog mellan all olika intressenter som påverkas av Åkersskogens vara eller icke vara och hur vi kan hitta vägar framåt tillsammans där vi kan samsas och gynnas.
Entré: 130 kr (biljett köper ni här: http://www.nordic.se/ticket/event/64639
Kontakt
Zandra Grandin
Folkbildningsutvecklare – Djur, Natur och Miljö
Strängnäs
zandra.grandin@studieframjandet.se
0152-65 05 56
Dela sida:
Dela: