Familjen – rollerna förändras
Allt går så fort och vi översköljs av allt mer information. Det är lätt att bli förvirrad. Föräldrarollen har både under det förra seklet samt under de senaste åren genomgått stora förändringar. Varje förälder vill sitt barns bästa, men det är inte alltid så lätt att veta vad barnet verkligen behöver för att utvecklas på bästa sätt.
Många kulturer – goda krafter
Världen är vår och den förändras snabbt – så snabbt att våra värderingar och vår syn på det som är annorlunda och ovant inte alltid hinner med. Idag lever fler människor än någonsin i nya och obekanta kulturer.
Var står tryggheten att finna i allt det nya?
Se vad som händer hos oss "titta in i vårt kalendarium" eller så har du kanske själv någon idé om vad du skulle vilja lära dig mer om? Kontakta oss på Studiefrämjandet Södra Närke Karlskoga Degerfors på telefon 019 – 58 23 20 eller e-post och presentera dina idéer, vi hjälper dig att förverkliga dina idéer
Tillbaka till Startsidan >>
