logo

Spelningar 2012

Bilder från spelningar 2012

 

Reeperbahn Music festival

 

Peace & Love

 

Sweden Rock Festival

 

Spelningar 2012

Göteborg/Sticky Fingers Top Floor - Fredag den 17 Februari

AVATAR kvällens headline, MIOSIS, MASCOT PARADE, THE BJORN 

Borlänge/S2 - Fredag den 24 Februari
ENTOMBED, DEVILED, DAYS OF JUPITER 

Göteborg/Musikens Hus - Lördag den 25 Februari
We Could Build an Empire, Nordagust, Renaissance of Fools, Siena Root
 
Västerås/Sigurdsgatan 25/Intiman - Lördag den 3 Mars

Ennead, Family X, Hökartorget, Let's Say We Did 

Stockholm/Debaser Slussen - Onsdag den 7 Mars
Vera Vinter, Kompiskören, Foggies + hemlig gäst! 

Göteborg/Sticky Fingers Top Floor - Fredag den 23 Mars
VÅNNA INGET kvällens headline, MÖGEL, ALLVARET, TOMMA HÄNDER 

Borlänge/S2 - Fredag den 23 Mars
     

 

Växjö/Slottsstallarna - Tisdag den 27 Mars


Umeå /Umeå Open - Fredag den 30 Mars

Brita Kristina, Pompejius, Ida Long, Üni Foreman, Keller 
     
Umeå /Umeå Open - Lördag den 31 Mars
Vaken, Pajala Truck Co., Tiger Bell, Maven Mode, Trelleborg/Sassnitz     

Flen/Tobbes Amazon - Lördag den 31 Mars
Next Summer Denied, IN BLOOM, Mimikry

Kalmar/Harrys - Onsdag den 4 April
Frantic Amber, Manthraah 

Uddevalla/Mortens krog - Torsdag den 5 April
Den Stora Vilan, Speed of Light, Vet hut! 

NORRKÖPING/Dynamo - Torsdag den 19 April
     
Göteborg/Sticky Fingers Top Floor - Fredag den 20 April
ARMAND MIRPOUR kvällens headline, KLARA OCH DRÖMMARNA 

Örnsköldsvik/Fjällräven Center/Rock On The Docks - Lördag den 28 April
Dirty Dixxx, Solid Sound, Days of Jupiter 

Stockholm/Bryggarsalen - Lördag den 12 Maj
Frantic Amber, The Resistance, Monoscream, Dawn of Silence, Colossus 

Kalmar/Harrys Kalmar - Onsdag den 16 Maj
Kinetics, The Telephonehookers, Mantraah 

Växjö /Slottsstallarna - Fredag den 25 Maj
    
Stockholm/NEMIS Metalfest Långholmen - Onsdag den 6 Juni
EVERGREY, FRANTIC AMBER, MAN.MACHINE.INDUSTRY, COLOSSUS, BESSERBITCH, ALLOUT, NINNUAM, UNDECIMBER, DIGRESSION ASSASSINS, SYSTEM ANNIHILATED 

Sölvesborg/Nemis Sweden Rock Festival - Torsdag den 7 Juni
Incarnit, Colossus, Frontback, Evasive, Scarlet Drop, Vulkan, Beyond All Recognition, Mother of God 

Göteborg/Metaltown Nemisstage - Fredag den 15 Juni
Mindghost, Chillihounds, Backwater, By Night, Frantic Amber, Zephyra, Lapis Lazuli, Zero Illusions, Amrita, Unangel 

Göteborg/Metaltown Nemisstage - Lördag den 16 Juni
Ennead, Kaross, In Bloom, Manimal, Doom Dogs, Noise Of Error, Blackbush, Follow The Captain, Frozen Iller, Repay 

Borlänge/Peace & Love, Dayparty - Torsdag den 28 Juni
State of Grace, Rovi, The No Truster , Mire kay, Fuffens 

Skellefteå/Stadsfesten Kurrahide-tältet - Torsdag den 28 Juni
Trench, Old Mans Will, Freddy King, Turn The Page, So'Mores, Aenimus

Karlstad/Putte i Parken - Onsdag den 4 Juli
Exiles, Inferior, Mire Kay 

Karlstad/Putte i Parken - Torsdag den 5 Juli
Ennead, The Lyndon Seven, El Padre 

Karlstad/Putte i Parken - Fredag den 6 Juli
Tiger Bell, Sircuz & Birds Eye, In Spite 
     
Karlstad/Putte i Parken - Lördag den 7 Juli
Streets Of Mars, Damien, Bara På Låtsas 

Nora/Parkfesten - Fredag den 13 Juli
Fragments Of A Conclusion, Tikkle Me 

Nora/Parkfesten - Lördag den 14 Juli
The Lyndon Seven, Cor
 
Växjö/Karl-Oskar dagarna - Lördag den 4 Augusti
Saqwerty, Random Sound 

Kalmar/Harrys i Kalmar - Torsdag den 9 Augusti
To Be Frank, Mantraah 

Eksjö/Eksjö Stadshotell - Lördag den 18 Augusti
Teen feet High, Stereo Generator 

 

Örnsköldsvik/Rock On The Docks Festival - Lördag den 25 Augusti
South & Maine, Solid Sound, Absorbing The Pain
 
Flen/Tobbes Amazon - Lördag den 1 September
DARXTAR, DEATH RAY BOOT, THE SWEET 

Flen/Tobbes Amazon - huvudakt Kapten Röd - Lördag den 8 September
Monarken, Bara På Låtsas 

Göteborg/Sticky Fingers, Top Floor - Fredag den 14 September
CRUCIFIED BARBARA, MIDNIGHT COWBOYS, GASOLINE STARS, THRILL WARRIORS 

Hamburg/Planet Pauli - Torsdag den 20 September
DIAL M FOR MURDER, TINY BOYS, KARIN PARK, THE CAT KILLERS, MF/MB/, SATAN           TAKES A HOLIDAY 

Västerås/Sigurdsgatan 25 - Fredag den 28 September
Comminor, Days of Jupiter, Cupid Kidz, Views

Malmö/Kick-Start Babel - Torsdag den 25 Oktober
The Cat Killers, Black Guillemot, Idle Hands & The devil´s Playthings, Raccoon Village 

Stockholm/Bryggarsalen - Fredag den 26 Oktober
Cupid Kidz, Munspel, It´s for us 

Falköping/Klubb X - Lördag den 27 Oktober
First I Panic, Blackbush, Browsing Collection, Digher

Västerås/Sigurdsgatan 25 - Fredag den 2 November
The Drake Equation, Tiny Boys, Eyes Wide Open, Days of Jupiter, The Glorious Animals 

Eskilstuna/Nemis @ Nordic Sound Station - Fredag den 9 November
KIM VESTIN, GO HJALMAR GO, LINNÉA KHALIL 

Eskilstuna/Nemis @ Nordic Sound Station - Lördag den 10 November
SLOW SHOW, VIKTORIA ERIKSSON, THE GLORIOUS ANIMALS 

Göteborg/Sticky Fingers Top Floor - Fredag den 16 November
NOONIE BAO, ESTHER, MATI:WHIRL, CONTRA 

Norrköping/Dynamo - Torsdag den 22 November
Deathquintet Sargatanas Reign, Season´s Over, Eingana 

Malmö/Kick-Start Babel - Torsdag den 22 November
Tiny Boys, Death Ray Boot, Madmans Moustache, Modern Love

Flen/Tobbes Amazon - Lördag den 1 December
     
Göteborg/Sticky Fingers Top Floor - Fredag den 7 December
CORRODED, THE REEHAB, FROZEN ILLER, BEYOND ALL RECOGNITION