logo

Spelningar 2011

Bilder från spelningar 2011:

The Tivoli i Helsingborg den 13 oktober

 

Popkomm/Berlin Music Week

 

Peace & Love

 

Sweden Rock Festival


Spelningar 2011
Linköping/LOrient - Fredag den 14 Januari 2011
TSOL, Bombus, Skraeckoedlan, Above Suspicions 

Umeå/Utkantn' på Scharinska - Lördag den 22 Januari 2011
Streets of Mars, The Most, Val and the Bitches

Västerås/Sigurdsgatan 25 - Fredag den 4 Februari 2011
Big Fat Lumberjack, Wrench, Love and Duct Tape 

Linköping/LOrient - Lördag den 12 Februari 2011
In Confession, Somores, Svarta Gatan Blues 

Göteborg/Sticky Fingers Top Floor - Fredag den 18 Februari 2011
DUNDERTÅGET , Kapitano, Ett rop på hjälp, Anders Sandberg & the big eyed beans from venus 

Stockholm/Brygghuset - Norrtullsgatan 12 N - Fredag den 25 Februari 2011
C-cret, RBX, MC KIKO & STEVE JONES, Nasty North 


Söderhamn/Statt (Ingång O'learys) - Fredag den 25 Februari 2011
Mascot Parade, Part IV, Lucy Seven

Flen/Tobbes Amazon - Fredag den 4 Mars 2011
Airborne Enemies, Code Duelleo 

 

Umeå/Utkantn' - Lördag den 5 Mars 2011
This is Head, John Duva, Kitty of the Sea, The Belljars 

Linköping/LOrient - Lördag den 5 Mars 2011

 Discharge, Makabert Fynd, Massgrav, Restless Knights, Zooparty, Glöm Dä! 

Västerås/Sigurdsgatan 25 - Fredag den 11 Mars 2011
Midnight Caine, The Mary Major, Green Frog Feet [GER], Solid Sound, Royal Recoil 

Falun/KLUBB HELLMER - Fredag den 25 Mars 2011
The mommyheads, Edmonton Aylers, Renaissance of fools 

Örnsköldsvik/Rock On The Hill / Folkets Park - Lördag den 26 Mars 2011
Absorbing The Pain, Solid Sound

Stockholm/Brygghuset - Norrtullsgatan 12 N - Fredag den 1 April 2011
Sad Day for Puppets, St Andreas , Baron Bane, Views 

Umeå/Umeå Open - Fredag den 1 April 2011
Ahead, Black Sheep Parade, My Sound of Silence, Oh My O!, Pets 

Linköping/LOrient - Lördag den 2 April 2011
Raw Power, Thurneman, F.I.L, EATER, Damage 

Umeå/Umeå Open - Lördag den 2 April 2011
Final Days Society, Map of Moscow, Salenko, First Love Last Rites, You Say France and I Whistle 

Flen/Tobbes Amazon - Lördag den 2 April 2011
Six Stories Unknown, Ahead 

Värnamo/Industribaren - Lördag den 9 April 2011
     
Göteborg/Sticky Fingers Top Floor - Fredag den 15 April 2011
THUNDERMOTHER, WARRIOR SOUL (NY), THE GLORIA STORY, Rosemary 

Falun/KLUBB HELLMER - Fredag den 22 April 2011
Tuck from hell, Stonecharger 

Stockholm/Brygghuset - Norrtullsgatan 12 N - Fredag den 29 April 2011
X-ing school, Your ugly friends, Les Issambres, Let´s say we did 

Umeå/Scharinska - Lördag den 30 April 2011
Julia Pastrana, All Out

Flen/Tobbes Amazon - Lördag den 7 Maj 2011
Gläntan, Bara På Låtsas 

Göteborg/Sticky Fingers Top Floor - Fredag den 20 Maj 2011
SORT BY TITLE, KELD, LMVB, BLINDSIDE 

Umeå/Scharinska - Fredag den 20 Maj 2011
Magnus Ekelund och Stålet, Hamngatan, The New Man 

Värnamo/Industribaren - Lördag den 21 Maj 2011
Maryfay, BST, Dynazty 

Örebro/Yeah! Festivalen - Söndag den 29 Maj 2011
Eyeballin Torpedoes, The Dead And Living, Mindshift, Knekta Kungar

Falun/Rockstad Falun - Fredag den 3 Juni 2011
Beyond All Recognition, Among the Debris, Centicore, Chainwreck, Gormathon, Power of Rage, Planet Rain, Mother of God, Stallion Four, Lucy Seven, VIETCONG PORNSÜRFERS, Matuschka 

Värnamo/Industribaren - Lördag den 4 Juni 2011
     
Sölvesborg/Sweden Rock Festival - Torsdag den 9 Juni 2011
Mean Streak, Absorbing The Pain, Frantic Amber, Spitchic, Dawn Of Silence, Ninnuam, Summoned Tide, Perry & The Travellers 

 

Umeå/Täfteåfestivalen - Fredag den 17 Juni 2011
     
Umeå/Täfteåfestivalen - Lördag den 18 Juni 2011
     
Borlänge/Peace & Love - Torsdag den 30 Juni 2011
Vidya, Since Our First Guitar, Tony Clifton, The Glorious Animals, Tikkle Me, Dolly Daggers

Skellefteå/Kurrahide-tältet - Fredag den 1 Juli 2011
Stolen Deer, The Koo-Koos, Freddy King, Ahead, Uni Foreman, Salenko 

Värnamo/Industribaren - Lördag den 2 Juli 2011
     
Lidköping/Stadsträdgårn', DINA-scenen - Torsdag den 7 Juli 2011
LEVITATION, JAGGERBOMB, MONOTONIC ILLUSIONS, K, WE COULD BUILD AN EMPIRE, MEAN STREAK 

Sollefteå/Nipyran - Fredag den 29 Juli 2011
Solid Sound, Days of Jupiter, Moonshine Avenue 

Sollefteå/Nipyran - Lördag den 30 Juli 2011
Black Creed, South & Maine

Flen/Tobbes Amazon - Fredag den 12 Augusti 2011
Chameleon, We could build an empire, Amy's Ashes 

Värnamo/Industribaren - Lördag den 13 Augusti 2011
    
Berlin/Maschinenhaus/Kulturbrauerei Popkomm/Berlin Music Week - Onsdag den 7 September 2011
State Of Grace, Dolly Daggers, You Say France And I Whistle, Tantrum To Blind, This Is Head (HEADLINE ACT) 

Värnamo/Industribaren - Lördag den 17 September 2011
     
Örebro/Live at Heart - Lördag den 17 September 2011
Poleshift, State of Grace, Davy Jones, Thee Satans, Silent Plains, Eyeballin Torpedoes 

Göteborg/Sticky Fingers Klubbscen - Onsdag den 21 September 2011
YOB (USA), DARK CASTLE (USA), Kongh, Deadists, Mother of God 

Norrköping/Dynamo - Lördag den 24 September 2011
Sunset Sailors, Systemet, Florian Vega, Silly Billys, Silent Plains 

Örnsköldsvik/Folkets Park - Lördag den 24 September 2011
Itchy Daze, Days of Jupiter 

Stockholm/Brygghuset - Norrtullsgatan 12 N - Fredag den 30 September 2011
BO SUNDSTRÖM från Bo Kaspers Orkester, VERA VINTER, KARIN STARCK, THE GENUINE FAKES

Värnamo/Industribaren - Lördag den 8 Oktober 2011
     
Helsingborg/Cirkus - Torsdag den 13 Oktober 2011
VA?!, Divers Moon, SOT, Browsing Collection 

Västerås/Sigurdsgatan 25/Intiman - Fredag den 14 Oktober 2011
Summoned Tide, The Beef, The Glorious Animals 

Stockholm/Bryggarsalen - Norrtullsgatan 12 N - Fredag den 21 Oktober 2011
The Fast Forwards, Topprovdjur, The Glorious Animals, Coby Core 

Helsingborg/The Tivoli - Onsdag den 26 Oktober 2011
Polar City, 8stone, Views, Wack

Västerås/Sigurdsgatan 25/Summer Camp 2011 - Onsdag den 2 November 2011
The Dräperz, Jailbreak Academy, Kingsmensoul, Comminor 

Västerås/Sigurdsgatan 25/Summer Camp 2011 - Torsdag den 3 November 2011
Airborne Enemies, Beyond All Recognition, The Glorious Animals, The Drake Equation 

Västerås/Sigurdsgatan 25/Summer Camp 2011 - Fredag den 4 November 2011
Liny Wood, Ghamorean, Moloken, Pound, Mascot Parade 

Värnamo/Industribaren - Lördag den 5 November 2011
     
Norrköping/DYNAMO (Kulturkammaren) - Torsdag den 17 November 2011
REVOLVERINE, IN REVERENCE, EINGANA , EVASIVE 

Göteborg/Sticky Fingers Top Floor - Fredag den 18 November 2011
Besserbitch, Browsing Collection, All Ends, Wild Twist 

Stockholm/Brygghuset - Norrtullsgatan 12 N - Fredag den 25 November 2011
Urmas Plant, State of Grace, Jenny Gabrielsson Mare, My Niece 

Borlänge/S2 Bolanch - Fredag den 25 November 2011
Aliens Stole My Kidney, Kreon 

 

Örnsköldsvik/Fjällräven Center - Lördag den 26 November 2011
Renegade Five, State of Grace

Västerås/Sigurdsgatan 25 - Lördag den 3 December 2011
Mascot Parade, Sorcery, Urmas Plant, No Tomorrow 

Värnamo/Industribaren - Lördag den 10 December 2011
Rawride, Besserbitch, Hellspray 

Göteborg/Sticky Fingers Top Floor - Fredag den 16 December 2011
Abramis Brama, Å, Kaross, Mays Hounds